A 2011-es népszámlálás adatai szerint 1200 uru él egészen különleges körülmények között a Titicaca-tó épített, úszó szigetein. A hatvankét sziget három kilométerre található a legközelebbi perui kikötőtől 3810 méteres tengerszint feletti magasságban.

Az uruk történelme messzire nyúlik vissza, mai ismereteink szerint három és fél évezreddel ezelőtt költöztek a nagy magasságban fekvő tó vidékére. Az inkák elől menekültek, de a sorsukat végül nem kerülhették el, nagy részük az inkák fogságába került, akik rabszolgájukká tették őket. Az inka birodalom összeomlott, az uruk ősi kultúrája azonban átvészelte viharos évszázadokat.

Az úszó szigetek technikai megoldásai is a régmúltba nyúlnak vissza. Évszázados praktikák ezek, amelyek ma is megállják a helyüket. Az összegyűjtött nádat a gyökereiktől kezdve összefonják, ami így erős, kévévé állnak össze. Ezeket a kévéket kötik össze úgy, hogy egy kb két méteres alapot képezzenek. A szigeteket hosszú botokkal rögzítik a tómederhez.
Az idő múlásával a nád persze elrohad, amit a növekvő turistaforgalom is csak súlyosbít, így a forgalmasabb szigeteken a nádakat háromhavonta ki is kell cserélni. Megfelelő karbantartás esetén a sziget azonban 30 évig kitart.

Annak ellenére, hogy milyen ősinek tűnik ez az életforma, az uruk valójában nincsenek elzárva a külvilágtól. A szigeteken napcellák szolgáltatják az áramot, a házakban van televízió és a mobiltelefonok töltése is megoldott. A legnagyobb szigeten egy közösségi rádió is működik, amely a régió egész területén hagyományos zenét sugároz. A kicsik egy katolikus iskolába járnak az egyik szigeten, míg az idősebb gyerekek a szárazföldre ingáznak középiskolába vagy éppen egyetemre.
Miből élnek az uruk?A turizmus a legfontosabb jövedelemforrásuk, de számos hagyományos jövedelem és élelmiszer forrásra is támaszkodnak. A szigeteken állatot tenyésztenek, a tóban halásznak és madarakra vadásznak. A nagyobb háziállataikat pedig a szárazföldön nevelik.
A turistákkal rendkívül barátságosak, de ez elemi érdekük is hiszen a helyi kézműves termékek eladásából származik a legtöbb jövedelmük. Ezért nem is nagyon akad olyan turista, akire ne sikerülne valamit rátukmálni. Mesterfokon űzik.
A végére maradjon még egy hasznos tipp: a helyi péksüteményeket feltétlenül érdemes megkóstolni, egészen kiválóak és nagyon különlegesek!